דף הבית          על האתר          רפואת ילדים          רפואת שיניים לילדים          פסיכולוגית ילדים          עיצוב חדר הילדים          קוסמטיקה למשפחה          צור קשר    

 
קטגוריות
 
מעוניין ביועץ?
מלא פרטים

שם פרטי ומשפחה
טלפון
דוא"ל
נושא
אזור בארץ
הודעה
 
   
רשלנות רפואית
המושג רשלנות רפואית מציין מתן שירותים רפואיים קלוקלים תוך סטייה מנורמת הטיפול הראויה, אשר יכולה לגרום לנזק רב, לעיתים בלתי הפיך, למטופל.

01/05/13 10:11

 

המושג רשלנות רפואית מציין מתן שירותים רפואיים קלוקלים תוך סטייה מנורמת הטיפול הראויה, אשר יכולה לגרום לנזק רב, לעיתים בלתי הפיך, למטופל. מדובר במושג הפכפך ולעיתים ככזה אשר טובע בתחומים אפורים, מפאת העובדה כי ההבדל בין רשלנות רפואית לטעות רפואית הינו דק מאוד, וכי לא תמיד ניתן לדעת מה הייתה כוונת הרופא. מובן שישנם מקרים ברורים ונהירים, בהם אין כל ספק ואין כל לבטים לגבי כך שרשלנות אכן חלה, כגון מקרים בהם הרופא המנתח השאיר כלי ניתוח בתוך גוף המטופל, עקב חוסר תשומת לב משוועת, או מקרים בהם נשרם מרשם לא נכון לתרופה למטופל, דרך אבחון לא נכון של מחלתו, אך מקרים בהם המתח ביצע טעות בעת הניתוח, חרף ניסיונותיו הרבים לשקם את מצבו, שלא עלו יפה או שהושלכו לריק, האם צריך להחשיב מקרים כאלה לרשלנות רפואית, גם אם מדובר ברופא מנתח בעל ותק וניסיון רבי שנים, שברור שלעיתים, גם הרופאים, בתור בני אדם, יכולים לטעות? לכן, ברור ונהיר כי הרופאים נתונים לפרשנות משפטית ולפיקוח משפטי, דרך תביעות הנזיקין שיוגשו נגדם, מפי הסובלים והנוגעים בדבר.

תפקיד בית המשפט

על בית המשפט להכריע האם רשלנות רפואית אכן חלה או שמא מדובר בטעות מקצועית ותו לא. המושג רשלנות רפואית מוכר לנו כבר דרך מקורות רומאים מלפני 2500 שנים, או דרך מקורות יהודיים מבית שני, מפי כתבי חוכמת האמוראים והתנאים, בבבל ובארץ ישראל. למושג רשלנות רפואית שני אלמנטים חשבים ביותר לפיהם ניתן למדוד ולבחון האם אכן חל רשלנות או8 לא. המושג הראשון הינו חובת בירור מושגים, הוא, כמובן, הפורמאליות, הבירור הפורמאלי המושגי שיש לעשות לפני שמתחילים בתהליך, בו יפרט הרופא בפני המטופל על ההליכים עצמם, תופעות לוואי אפשריות, משך זמן החלמה ועוד. המושג השני הינו אחריות קונקרטית], פרקטית, משמע, ההליך עצמו- הניתוח, הטיפול, שעליו כמובן להיות מקצועי מהימן מסור ואיכותי. דרך שני מושגים אלו, כאשר יש סטייה מהנורמה המקובלת, ניתן לקבול את הרופא ברשלנות רפואית. היחס של הרשלנות בעולם המערבי, כולל ישראל, עומדת על מקרה אחד לכל 126 מטופלים. אכן, טעון שיפור.